Trocha inovace nikdy neuškodí

Tři zajímavé O-aplikace

UsynligO – aplikace pro uspořádání tréninku
OpenOrienteering –  pro mapování a úpravu map (náhražka OCADu)
Purple Pen – pro stavbu tratí (náhražka OCADu)
 


1) UsynligO – aplikace pro uspořádání tréninku. Zvlášť pro MTBO trénink přímo ideální!

Ražení, měření času, mezičasů, prošlou trasu a plno dalšího zajistí aplikace v mobilním telefonu.
Výhodou je, že není třeba zanášet žádné lístečky do terénu a pak je sbírat, nahrazuje air ražení, jen vám místo čipu pípne mobil.

 

Stáhněte si do mobilu aplikaci UsynligO, vyberete z připravených tréninků, vytisknete mapu, závod si v aplikaci odstartujete a při průchodu kontrolou vám telefon zapípá.
Po doběhnutí/dojetí můžete vidět ihned výsledky, dále se podívat na mezičasy, svoji trasu a dokonce s ostatními porovnat absolvovanou vzdálenost mezi konkrétními kontrolami. Pokud potřebujete poradit, je možné se dotázat: Kde jsem nebo ukázat směr a vzdálenost ke kontrole (Dotazy jsou evidovány a uvedeny ve výsledcích).

 

Již je kolem Plzně připraveno několik tréninků např:
OB trénink Horní Bříza – https://usynligo.no/filter?category=Stana

 

Připravit trénink můžete v aplikaci Purple Pen nebo v novějších verzích OCADu (naše stará verze OCADu již potřebný export nepodporuje).

Více informací: https://usynligo.no


 2) OpenOrienteering – pro mapování a úpravu map (open source)

Umí pracovat s ocad soubory a také do nich změny ukládat.
Pro nás snad plnohodnotná náhražka OCADu a to zdarma.

 


3) Purple Pen – pro stavbu tratí (open source)

Jedná se o alternativu ke stavbě tratí v OCADu. Musíme používáním zjistit, zda je pro nás tento nástroj dostatečnou náhražkou. Ale například pro přípravu tréninků je to naprosto dostačující a zvlášť pro export dat do UsynligO je potřebná, protože naše stará verze OCADu již nepodporuje potřebnou verzi formátu exportovaných XML dat.

 

Pro trénink v UsynligO, připravíte tratě běžným způsobem a vyexportujete je pro načtení v UsynligO, je třeba zkontrolovat mapu, zda je georeferencovaná (je u ní nastaven souřadnicový systém…) To je podmínka toho, aby vyexportovaná trať správně zobrazovala v UsynligO.

 

Snadno se také nastaví stránka na tisk a exportuje do PDF. Vyexportované mapy se pak také vkládají do UsynligO. Celkově mně to přišlo snadné na ovládání. Musíme podrobněji prozkoumat limity na pořádání štafet, možnosti definice správné velikosti symbolů apod.

Více informací: http://purplepen.golde.org

 


Nebojte se toho, začněte je používat, ať prozkoumáme, zda by zmíněné aplikace mohly být pro náš oddíl dostatečnými náhražkami Ocadu. Když narazíte na nějakou vychytávku nebo naopak na chybějící funkčnost, prosím poznamenejte do tabulky.

 

Díky
Standa