Friš – oddílová chata na Šumavě

 FrišZa mlhou hustou tak, že by se dala krájet a možná ještě trochu dál, je zastávka BRČÁLNÍK. Celý rok je docela obyčejná, ale když padne sníh, dějí se tam podivuhodné věci…
A nejen tehdy.
Friš je celoročně využitelná dovolenkovo tréninková základna v lůně šumavské přírody. Nachází se 1,5km SV od vrcholu Špičáku a 1,3km SZ od vrcholku Pancíře v pramenném údolí řeky Úhlavy. Je hojně navštěvována a využívána zejména těmi, kteří se obejdou bez elektrické energie, teplé vody, klimatizace a ostatních výdobytků naší civilizace.
Na Friši je k dispozici neomezený zdroj “pitné” vody – potok (ještě nikdy mi nic nebylo, pozn.autora), suchý záchod v lese, vařič na PB, základní nádobí, kamna na dřevo a uhlí a postele pro spaní ve vlastních spacácích. Garantovaná kapacita Friše je rozdělena zatím do 2 obytných místností pro 6 a 5 osob. Celková maximální kapacita závisí na skladnosti nocležníků na postelích leťišťovitého charakteru. Podívejte se na fotky chaty a okolí!
pohoda u KOS Slávistické chajdyV okolí najdete mnoho míst pro cíle svých lyžařských, cyklistických či pěších výletů a jelikož okolí není součástí národního parku i houbařských a borůvkářských nájezdů. Nebudou-li vás již bavit místní terény či v nich nebudou vhodné podmínky, můžete se vlakem nechat svézt na hraniční přechod a užívat si sportu ve stopách a stezkách masivu Velkého Javoru nebo sítě stop u Zwiselwaldhauser propojených pěším hraničním přechodem se stopami v ČR.

 

Friš je dostupná

  • Vlakem – ze zastávky Hojsova Stráž – Brčálník je to jen necelý 1km do kopečka,
  • Autobusem – zastávky Železná Ruda, Špičák, Pod Můstkem a Železná Ruda, Špičák, U Trojúhelníku jsou nedaleko.
  • Autem – parkovat lze buď u silnice Hojsova Stráž – Špičák, nebo dole u hotelu Fanda.

Využití Friše koordinuje, stará se o ni, zvelebuje a půjčuje klíče Standa Achac.

Závěrem bych chtěl popřát všem drsňákům, aby voda v potoce nebyla příliš teplá, na záchodech nebylo mrtvolné parno a aby sněhu bylo vždy až po k….

Kosu zdar a Friši zvlášť!