Soumi suunnistus

Předseda psal, že se máme podělit s ostatními kosy slávisty o naše zážitky a výkony. Tedy tak činím a podělávám se o naší dovolenou ve Finsku, Helsinky a okulí.
Je jedno kdy to bylo, s kým to bylo, ale bylo to tak: V sobotu jsme vyrazili na závody do Lahti. Nevim jestli to byl oblž nebo národní závod, ale spíš bych řek, že nějakej místní pouťák, prostě Lahti Suunnistus – Orientační běh v Lahti.
Odhaduju tak 1000 lidí, opravdu první letní den letos ve Finku, 23°C, parkoviště plné aut, žádné oddílové stany. V H21A 10,2 km. Mapa Soltinjärvi 1:10 000 (Järvi – jezero), mapař Jari Lehtonen.
Na mapě převažuje bílá, v lese převažuje hustník. Když je na mapě zelená, nejde tím prolézt. Zelené šrafy jsou podrost jako u nás, jenomže do výše 3 metrů – nejde tím prolézt. Světliny se nemapujou, ploché skály jo, vypadají jak světliny.
Moje strategie před závodem: držet směr a neustále se dívat na buzolu, snažit se pochytit důležité terénní tvary. To pevní se mi celkem daří (při snížené rychlosti běhu, od kontroly vždy pro jistotu odcházím), to druhé je obtížnější. Vzhledem k tomu, že většina kontrol je v polohustníku, je hrozně těžké vidět, kde už je ta kupka či údolíčko. Je potřeba (asi) krokovat, ale to je hrozně těžké vlivem kamenito – mechovito – zasraném podkladu. Navíc pořád čumim na tu buzolu.
Když kontrolu nenajdete napoprvé, jste v čudu, není moc čeho se chytnout (posedy se nemapujou a ani tam vlastně žádný nejsou) a tak bloumáte někdy docela, docela dost dlouho.
Můj výkon: čas 104 minut, 14 minut chyb, 22 minut ztráta na Rantalu, ale byly tam i světlé chvilky (3. nej mezičas na 5.k – 15 minut). Od prvního eliťáka bych dostal asi 30 minut. Perkele.
Na shromaždišti teplá sprcha (polní) a párek. Bez chleba, bez piva. Finové se po doběhu umejou a jedou domů. Není divu.

V pondělí jsme vyrazili na trénink kousek za Helsinky: parkoviště plné, parkování se organizuje, na shromaždišti stánky ala Vavrys. Za mapu 6 E, děti polovic, členové domácího oddílu vůbec nic. Domácí oddíl Helsinky Suunnistus (jak jinak) má asi 1000 členů.
Na mapě jsou všechny kontroly a sledy kontrol pro tratě 2, 3, 4, 5, 6, 7 a 9 km. Pospojuješ si to sám a na startu se nahlásíš, že chceš změřit čas. Nepoužívají Ident, ale Emit, takže se běží na Emit. V cíli si vyčteš a jedeš domů (sprchu ani párek nemají), večer se koukneš na výsledky. Kontroly zůstávají v lese celý týden. Mapa vypadal úplně stejně jako ta v Lahti, trochu víc pěšinek, ale hlavně se dalo vidět i běžet. Můj výkon na 7 km: 55 minut, 2 minuty chyb.

Pozn. V úterý organizuje trénink jiný oddíl a ve čtvrtek další oddíl. Vše v okolí Helsinek, od dubna do října, akorát v srpnu jsou tréninky jenom v pondělí a čtvrtek. Nevim co dělají v úterý.

Je pátek dopoledne vyrážíme z jednoho Helsinské bytu téměř na předměstí asi 8 km od centra Helsinek. Jedeme na kole. Po 1 minutě vjíždíme do lesa. Jedeme na jih lesem po zpevněných širokých cestách, křižují nás pilinovky s osvětlením. Po 5 miutách jsme projeli asi 15 křižovatek, pěšiny pro pěší nepočítám. Kujva to by byly bajky. 25 minut jedem lesem, vidíme fotbal. hřiště(v lese), lukostřelnici (v lese) parkúr pro koně a psí hřbitov. Vjíždíme do města u Olympijského stadionu, městem (parkem a po cyklostezkách) jedeme 10 minut a jsme v centru. Potkali jsme asi 18 (kahdeksantoista) běžců a asi 64 (kuusikymmenta nelja) cyklistů na městských kolech. Zpátky jedeme skoro stejnou cestou, ale po úplně jiných cestách.

Nepojedeme tam na soustředění???

Je pátek večer: vybíhám ve 20.30 z helsinského bytu. Po 2 minutách jsem v lese, bežim na sever. Běžim po pilinových cestách s osvětlením, ale nesvítí se, protože svítí slunce. Po 6 minutách probíhám kolem lyžařského a sportovního centra (urheilu opiistu) Pirkola, pokračuju na sever, kombinuju pilinovky, pevné cesty i pěšinky. Kujva to by byly LOBy. Perkele. Zastavuju se, seru, pokračuju. Vybíhám na místní chlum – Paalohejna (taky máme v Plzni hejnu). V okolí Paalohejny lyžařské tratě. Po 30 minutách otáčím a vracím se zpátky, volím jiné pěšiny, cesty, pilinovky. Návrat 21.30 slunce svítí– potkal jsem 5 (viisi)bikerů a 25 (kaksikymmenta viisi)běžců.

Nepojedeme tam na soustředění???

Je čtvrtek: dneska jsem šel běhat na Chlum, potkal jsem jednoho (iksi) vožralu