Sjusjoen

Krátká tisková zpráva z ME v lyžařském orientačním běhu.
Sjusjoen, Norsko

Je to tady fakt parádní. Dneska byl volnej den, tak jsme se tu trochu projeli. Kdybyste chtěli vidět, jak to tady vypadá, tak bych vám to rád poslal, ale protože je to těžko popsatelné, tak si sem budete muset někdy zajet. Třeba na slavný Birkenbeiner lauf, zařazenej do Wolrdlopetu. Nebo jindy, třeba někdy na silvestra nebo jarní prázdniny, to už je tady světlo jako u nás. Mlátil dneska trochu fotil, tak až to zveřejní, tak budete mít trošku lepší tuchu. Bylo -5, 10 čísel novýho prašanu. Vyrazili jsme z centra Sjusjoenu na východ po Birkenbeinerloipě, mázli jsme tam extrovku a kochali se polozarostlýma šušeňáckýma bažinkami a kopečkama. Vypadá to tady podobně jako mezi Rybárnou a Javoří pilou, akorát že můžete jet 30 kiláků na východ, pak 40 km na sever, pak zase 30 km na západ a nakonec jak jinak 40 km na jih a všude to bude vypadat skoro tak hezky jako na té naší Šumavě. Anebo můžete jet úplně jinam a jezdit dva dny v kusu a všude to bude hezký. A když to uděláte ve všední den, tak potkáte dva nory a jednoho norka za den. Číslem vyjádřeno, je tady 350 km upravovaných tratí. K tomu asi čtvery standartky v okruhu 10 kilometrů. Ti norové jsou vlastně pěkný másla, když je poráží nějakej Bauer z Ostrova nad Ohří.
O možnostech pro ski o už vůbec nemluvim. Tady můžou dělat LOBy jednou za měsíc a pokaždý si to tady najedou jinak. Ti norové jsou vlastně pěkný másla, když je poráží nějake mladej wavok z Plzně. Však jsem si na starýho Wavoka silně vzpomněl, když jsme tu s nim před 15 lety poprvé závodili v norském království. Tenkrát mi připadalo, že je zbytečně moc nadšenej. Ale po dnešku si myslim, že býval nadšenej tak akorát. Je to tady fakt parádní.
Včera jsme jeli klasiku v rámci ME. Startovali jsme s Mlátilem na začátku červený skupiny, vyfásli jsme GPSku, takže se můžete v klidu svého obýváku čí kanceláře podívat, kudypak, že jsme to tam mrskali. Bylo to fakt parádní, hlavně v horních partiích. To byly panoramata. Já jsem si to teda užíval a myslim že Jiřík taky. A k tomu ty sjezdy. Po metr široký stopě od skůtru padesátkou mezi stromky, vostrá levá, malej jumpík mezi stromky, na horizontu vostrá pravá a padák jak sviňa na bažinku, na křižovatce doleva, kontrola, hlavně nezastavovat, jenom na ní mávnout a srovnat se do sjezdového postoje a frčet dál mezi stromky. Jó, tady se panáčkové musí umět lyžovat! Je to tady fakt paráda.
Zítra jedeme sprint, očekáváme smršť stop, tak po 15 metrech křižovatka počítám. V tom 15 kontrol, výměna mapy, to všechno v plným spídu. Myslim, že to bude fakt parádní ski-o zažitek. Startujeme v 12.46 já a ve 12.53 Mlátil. Bude to na čtvrt hodinky, tak si udělejte polední klid a mrkněte na nás na http://www.liveresultater.no/livesider/livesenter.php?arr=29&lang=en_EN a fanděte. Pro natvrdlý: já mám zkratku OV a mlátil JB ( je to podle prvních písmen našich jmen)
Jo a udělali jste mi po longu radost, díky.

Fotky od vaterána Venhody jsou na http://foto-ob.ic.cz/index.php?folder=/LOB/2011-02-02-EOC-JWOC-Norsko/long/